Laiptų atitvarai. Kokie reikalavimai keliami šiom konstrukcijoms?

Laiptų atitvarai. Kokie reikalavimai keliami šiom konstrukcijoms?

Kokie reikalavimai keliami laiptų atitvarų konstrukcijoms?

Svarbiausia laiptų atitvarų užduotis – užtikrinti visų laiptų saugumą. Tačiau reiktų atminti, kad atitvarai jau seniai tapo pilnaverčiu interjero elementu, nes šiam elementui dėl išmatavimų sunku išlikti mažai pastebimu. Taigi jų išvaizdai skiriamas ypatingas dėmesys, nepamirštant, kad laiptų atitvarai turi būti pagaminti ir sumontuoti griežtai laikantis atitinkamų Tarpvalstybinių standartų (ГОСТ) ir Statybos normų ir taisyklių (СНиП) reikalavimų.

Apie išmatavimus, kuriuos turi atitikti atitvarai

Šiuo metu galiojančios taisyklės ir reikalavimai aktualūs visiems laiptų atitvarų elementams ir detalėms. Pirmiausiai dėmesys kreipiamas į turėklų aukštį. Be to, gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatams šis rodiklis turi vienus parametrus, o mokyklinėms ir ikimokyklinėms įstaigoms – kitus.
Atsižvelgiant į bendrus reikalavimus, turėklų aukštis negali būti mažesnis, kaip 90 cm, o mokykloms ir vaikų darželiams mažiausias leistinas aukštis 120 cm. Atstumas tarp užpildymo elementų laiptuose limituojamas tik vaikų darželiams ir mokykloms (ne daugiau kaip 10 cm tarp dviejų gretimų elementų), likusiais atvejais šiam rodikliui griežti reikalavimai netaikomi.
Specialūs reikalavimai keliami laiptų, kuriais naudojasi  asmenys su ribotomis fizinėmis galimybėmis, atitvarams. Čia reikalaujama naudoti sustiprintas konstrukcijas, o turėklai iš abiejų pusių turi  būti 30  cm ilgesni už laiptų konstrukciją. Ir dar vienas reikalavimas – turėklų galai būtinai turi būti užapvalinti.

Laiptų atitvarai. Svarbus parametras –  patikimumas !

Kad būtų užtikrintas reikiamas saugumo lygis žmonėms lipant laiptais, laiptų atitvarai turi atitikti tam tikras normas. Taigi, turėklai turi būti pagaminti iš tokios medžiagos, kad išlaikytų apkrovą iki 300 kg kiekvienam tiesiniam metrui. Šis rodiklis imamas su tokia didele atsarga todėl, kad įvykus atsitiktiniam smūgiui arba pridėjus jėgą ant jų  atskiruose ruožuose, galima būtų patikimai užkirsti kelią konstrukcijos suardymui.
Tarpvalstybiniuose standartuose (ГОСТ) ir Statybos normose ir taisyklėse  (СниП) taip pat griežtai reglamentuojamas laiptų atitvarų pritvirtinimo prie bendros konstrukcijos būdas. Populiariausi ir  paklausiausi du tvirtinimo būdai:

  • ankerinis, naudojamas montavimo metu;
  • įrengimas naudojant suvirinimą.

Dar vienas svarbus reikalavimas – atlikus montavimo darbus  neleidžiama palikti laisvatarpio, todėl laiptų atitvaro aukštį ir jo svorį būtina apskaičiuoti ir įvertinti dar projektavimo etape, kaip ir medžiagą, iš kurios bus pagaminti laiptai (kaip pagrindas tvirtinimui) ir atitvarai.

Dar vienas svarbus parametras – išvaizda

Kuriant ir projektuojant laiptų atitvarus, neabejotinai svarbiausia yra  laikytis normų ir reikalavimų, tačiau egzistuoja ir estetinė pusė.  Suprantama, kad gražios išorės naudai negalima pažeisti standartų reikalavimų. Svarbu sukurti dizainą, kuris galės originaliai ir harmoningai papildyti interjerą arba eksterjerą, ir tuo pačiu metu išsaugoti būtinas eksploatacines charakteristikas ir saugumo parametrus.

Taip pat skaitykite: Laiptų turėklai prekybos centre ypatingai svarbūs